Higiena w Aparacie Ortodontycznym

Higiena w aparacie ortodontycznym – jak dbać o zęby w trakcie leczenia ortodontycznego- aparatami stałymi?

Aparaty ortodontyczne są skutecznym narzędziem w korekcji wad zgryzu i uzyskaniu pięknego uśmiechu, ale wymagają od Pacjentów szczególnej troski o higienę jamy ustnej. W czasie leczenia ortodontycznego trudniej jest zachować higienę jamy ustnej. Dzieje się tak dlatego, że elementy aparatów stałych blokują dostęp do niektórych powierzchni zębów. Zwiększa to ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł.
W niniejszym artykule omówimy jak dbać o zęby w trakcie leczenia ortodontycznego oraz jak prawidłowo myć zęby w aparacie ortodontycznym stałym.

Higiena w aparacie ortodontycznym – Jak dbać o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego?


Zalecamy regularne szczotkowanie zębów – zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, w tym po spożyciu przekąsek i słodyczy. W przypadku braku możliwości umycia zębów, warto przynajmniej przepłukać usta wodą, aby usunąć zalegające resztki jedzenia. Warto wspomnieć, że niektóre produkty bardziej, a inne mniej są wskazane w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. Warto zapoznać się z naszym wpisem na temat tego co można, a czego nie można jeść nosząc aparat ortodontycznym.

Szczoteczki

Używanie szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, które znacznie łatwiej wnika w „zakamarki” pomiędzy aparatem a zębami lub specjalnych szczoteczek ortodontycznych zawierających wcięcie V, rząd lub wysepkę niższego włosia na środku.

W przypadku szczoteczek elektrycznych zalecamy używanie końcówek zawierających jedynie włosie, bez dodatkowych elementów w postaci gumowych kółek.

Szczoteczki międzyzębowe

Używanie szczoteczek międzyzębowych- małe wyciorki o średnicy ok. 4-5mm używane do oczyszczenia okolic pod łukiem zębowym oraz tych o mniejszej średnicy do oczyszczania przestrzeni między poszczególnymi zębami.

Irygator

Zalecamy używanie Irygatora – to mechaniczne urządzenie służące do płukania jamy ustnej. Wydobywający się strumień wody wypłukuje resztki pokarmowe oraz płytkę nazębną. Znacząco usprawnia i ułatwia higienę jamy ustnej Pacjentów ortodontycznych dbając zarówno o zęby jak i zdrowie dziąseł. Uważamy, że Irygator jest niezbędnym narzędziem w przypadku Pacjentów posiadających aparaty oparte na mikroimplantach.

Nic dentystyczna

Używanie nici dentystycznej – w trakcie leczenia ortodontycznego zęby są mocno zablokowane przez aparat. Dlatego szczególnie ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej.

Najwygodniejszą nitką dla Pacjentów jest specjalna nitka SuperFloss (opakowanie zawiera 50szt. już gotowych kawałków sztywnej nitki-nitki-gąbki-nitki) sztywny koniec znacząco ułatwia przewlekanie nitki pod drutem (łukiem) aparatu stałego przed wprowadzeniem nitki w przestrzeń międzyzębową.

Higiena w Aparacie Ortodontycznym – Wizyty higienizacyjne

Zalecamy pacjentom ortodontycznym regularne wizyty higienizacyjne co 4-6 miesięcy. Wizyty te mają na celu usunięcie trwałych złogów nazębnych zarówno tych nad i poddziąsłowych. Zachęcamy do zapisów online

Higiena w Aparacie Ortodontycznym – Regularne wizyty u stomatologa


Regularne wizyty u stomatologa – w czasie leczenia ortodontycznego zaleca się wizyty u stomatologa co 6 miesiące. Dentysta dokładnie oceni stan zębów i dziąseł, a w razie potrzeby przeprowadzi odpowiednie zabiegi. Zachęcamy do zapisów online.