Profesjonalna Higienizacja
Profesjonalna Higienizacja - pacjentki

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej to wykonywane przez higienistkę stomatologiczną zabiegi, które pozwalają na dokładne oczyszczenie zębów z zalegającej płytki bakteryjnej, osadów i kamienia nazębnego. To doskonała profilaktyka stomatologiczna, która zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia.

Statystyki niestety nie są zadowalające i nie pozostawiają złudzeń – próchnica jest w naszym kraju chorobą społeczną, z którą borykają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Mocno rozpowszechnione są również schorzenia przyzębia. Niewłaściwa higiena to prosta droga do próchnicy i choroby dziąseł. Tymczasem profilaktyka jamy ustnej nie jest trudna – należy pamiętać o prawidłowej higienie oraz regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje codzienne szczotkowanie zębów przy pomocy szczoteczki i pasty ze związkami fluoru. Bardzo istotne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nitki i/lub szczoteczki międzyzębowej, szczotkowaniu języka. Należy jednak mieć świadomość, że nawet przestrzeganie tych zasad może się okazać niewystarczające. Na właściwą profilaktykę stomatologiczną składają się specjalistyczne zabiegi higieny jamy ustnej, wykonywane przez higienistkę stomatologiczną.

Profesjonalna higienizacja – kiedy się zgłosić?

Profesjonalne zabiegi higienizacyjne należy przeprowadzać zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Na zębach palaczy czy osób pijących duże ilości mocnej kawy, herbaty czarnej lub ziołowej, osady gromadzą się szybciej, więc wymagają one częstszego oczyszczania. Do wizyty w celu wykonania profesjonalnej higieny jamy ustnej powinny skłonić:

  • obecność osadu nazębnego,
  • obecność kamienia nazębnego,
  • krwawienie podczas szczotkowania,
  • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
  • nieświeży oddech

Profilaktyka stomatologiczna – jak przebiega wizyta (higienizacja)?

Średni czas zabiegu higienizacji wynosi godzinę, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważne jest też to, że pierwsza wizyta w Naszym gabinecie higieny zawsze jest dłuższa. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta profesjonalne zabiegi higienizacyjne mogą obejmować:

Wywiad

Wywiad – bardzo istotne jest poznanie Pacjenta, dlatego na pierwszej wizycie jest przeprowadzany obszerny wywiad, który obejmuje pytania z zakresu nawyków higienicznych, dietetycznych. Bardzo istotną informacją są przyjmowane leki, oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Szczególną uwagę zwracamy na wcześniejsze doświadczenia Pacjenta z gabinetem.

Wybarwianie biofilmu

Wybarwianie biofilmu – płytki bakteryjnej – używamy do tego specjalnych gąbeczek nasączonych fuksyną- preparatem, który uwidacznia biofilm. Płytka bakteryjna nie zawsze jest widoczna gołym okiem, a ten etap pozwala na stworzenie „mapy” niedociągnięć i łatwiejszą pracę z pacjentem. Pacjent widzi, gdzie ma problemy z dokładnym oczyszczaniem i takie wybarwienie ma pomóc mu w higienie domowej.

Fotografie

Fotografie – nie zawsze jesteśmy w stanie pokazać to co chcemy np w lusterku. Dlatego wykonujemy zdjęcia profesjonalnym aparatem fotograficznym i omawiamy je z pacjentem przy biurku, na ekranie komputera. Wykonujemy zdjęcia przed higienizacją, po wybarwieniu i po higienizacji. Te zdjęcia zostają w dokumentacji i na kolejnych wizytach możemy porównać, jak zmieniła się skuteczność higieny domowej.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Instruktaż higieny jamy ustnej – podczas wizyty higienistka przeprowadza instruktaż, czyli naukę szczotkowania i oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Pomoże także dobrać odpowiednie produkty do codziennej higieny domowej.

Piaskowanie

Piaskowanie – ma za zadanie usunąć przede wszystkim płytkę bakteryjną, która jest odpowiedzialna za stany zapalne w jamie ustnej. Usuwa także osady i przebarwienia z trudno dostępnych miejsc. Zabieg ten stosuje się również przed założeniem stałych aparatów ortodontycznych oraz zabiegami wybielania zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego, które odbywa się z użyciem skalera ultradźwiękowego i/lub narzędzi ręcznych. Kamień nazębny jest to nic innego jak nieusunięta płytka bakteryjna czyli biofilm, która uległa mineralizacji. Warto pamiętać, że już po kilkunastu godzinach płytka

nazębna twardnieje i osadza się na zębach, dlatego ważne jest, być zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Wyróżniamy kamień naddziąsłowy o białym/żółtym kolorze (jest on łatwiejszy do usunięcia) oraz kamień pod dziąsłowy (nie jest on widoczny dla pacjenta).

Polerowanie zębów

Polerowanie zębów stosuje się, żeby zapobiec szybszemu odkładaniu się nowej płytki nazębnej. Zabieg ten polega na wygładzeniu chropowatych powierzchni zębów (zarówno naturalnych, jak i wypełnień).

Fluoryzacja

Fluoryzacja – czyli pokrycie zębów preparatami o wysokim, ale bezpiecznym stężeniu związków fluoru Fluoryzacja ma zapobiegać powstawaniu próchnicy, zabezpieczyć je przed nadwrażliwością, jak również przed czynnikami zewnętrznymi np. kwasami z pokarmów.

Profesjonalna Higienizacja - Zadowolone Pacjentki

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej jest niezbędnym elementem profilaktyki:

  • próchnicy,
  • chorób przyzębia

Pomaga ona utrzymać nie tylko zdrowie, ale również estetyczny wygląd uzębienia.

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej.

Stan zapalny w jamie ustnej może powodować stan zapalny w całym organizmie oraz wpływać na rozwój i przebieg chorób ogólnoustrojowych; Długotrwałe nieleczone stany zapalne, a także zaniedbania w zakresie higieny mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym nowotworów

Jak bardzo potrzebna jest profesjonalna higienizacja przekonał się niedawno jeden z naszych pacjentów. Jest to osoba dbająca o czystość zębów. Na wizycie higienizacyjnej po wybarwieniu osadów okazało się na ile skutecznie wykonywał indywidualne zabiegi higieny.

Na zabiegi profesjonalnej higieny jamy ustnej przeprowadzane w Gabinecie OrtoArte można się zapisać przez Aplikacje Mobilną, Grafik Online lub telefonicznie.

Standardowo na wizyty higienizacyjne należy zgłaszać się raz na 6 miesięcy. W niektórych sytuacjach potrzeba może być większa i higienistka może zalecić częstsze wizyty w Gabinecie Higieny.

Zalecenia i przeciwskazania do zabiegów Profesjonalnej Higienizacji można znaleść w poście na naszym Blogu.