Ortodonta w Raszynie, czyli czym jest Ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się NIE TYLKO wyprostowaniem krzywych zębów czy też krzywego zgryzu. Zatem na czym polega leczenie Ortodontyczne? Na to pytanie w dalszej części artykułu odpowie Ortodonta w Raszynie.

Oczekiwania względem Ortodonty w Raszynie

Choć przeważnie marzeniem Pacjentów jest przysłowiowy „Hollywood smile”– leczenie ortodontyczne poza wymiarem estetycznym, niejednokrotnie rozwiązuje inne problemy, związane z występowaniem nieprawidłowości w jamie ustnej. U Pacjentów rosnących, może mieć pozytywny wpływ na tkanki otaczające zęby i tym samym przyczyniać się do poprawy estetyki twarzy Młodego Pacjenta.

Działania Profilaktyczne u dzieci i młodzieży

Ortodonta w Gabinecie OrtoArte w Raszynie, już u najmłodszych Pacjentów podejmuje działania profilaktyczne, mające na celu wyeliminowanie czynników ryzyka powstawania wad zgryzu.

Poprzez obserwację rozwoju zgryzu u dziecka oraz kontrolowanie poprawności wyrzynania się zębów stałych czy pracy mięśni otaczających jamę ustną. Natomiast we współpracy z Logopedą Ortodonta w Raszynie, podejmuje działania mające na celu zniwelowanie wad wymowy czy nieprawidłowej funkcji języka.

Obserwując odcinek szyjny kręgosłupa zwraca szczególną uwagę u rosnących Pacjentów-na postawę ciała, której nieprawidłowości mogą być podłożem wady zgryzu. Współpraca Ortodonty z Fizjoterapeutą, niejednokrotnie okazuje się być niezbędna do osiągnięcia satysfakcjonujących i stabilnych efektów leczenia.

Konieczność leczenia Ortodontycznego

Jeśli już konieczne jest leczenie ortodontyczne– to zaczynając w młodym wieku, wyleczenie wady zgryzu u dziecka, ma pozytywny wpływ na prawidłowe wyrzynanie się zębów stałych oraz rozwój jamy ustnej. Natomiast u dzieci, u których rozwijają się zaburzenia kostne, leczenie ortodontyczne wdrożone w odpowiednim momencie, może zmniejszyć ryzyko operacji w przyszłości.

Dlaczego prawidłowy zgryz jest tak ważny

Prawidłowy zgryz to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcja.  Prawidłowe ustawienie zębów, to ochrona przed ścieraniem czy pękaniem. Przeciążenia związane z nieprawidłowym zgryzem mogą mieć konsekwencje w postaci coraz częściej występujących schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Wymagają one interdyscyplinarnej ścisłej współpracy Ortodonty i Fizjoterapeuty. Wyleczone bądź trwale wyciszone, mogą zwiększyć komfort życia Pacjenta, eliminując ból związany z nieprawidłowym zgryzem, oraz zatrzymać zniszczenie zarówno tkanek zębów jak i struktur otaczających.

Co Ortodonta w Raszynie może zrobić dla Pacjentów dorosłych

Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że krzywe, nachodzące na siebie zęby to także zwiększone ryzyko próchnicy i chorób przyzębia. Proste zęby łatwiej utrzymać w prawidłowej higienie i zdrowiu. W szczególności u Pacjentów z chorobami przyzębia odpowiednie ustawienie zębów, oraz zszynowanie ich po leczeniu to niejednokrotnie jedyny ratunek przed ich utratą.

Ortodoncja dorosłych daje również szansę na odbudowę protetyczną czy implantoprotetyczną, brakujących lub zniszczonych, startych zębów. Dzięki Ortodoncji często możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków (np. odtwarzając odpowiednią ilość miejsca) do wykonania kolejnych etapów leczenia. Możliwość odbudowy brakujących zębów, wpływa zaś korzystnie na zdrowie całego organizmu.

Wyleczenie wady zgryzu, niesie za sobą znaczącą poprawę estetyki uśmiechu, która bardzo często dodaje pewności siebie i u wielu osób wpływa na poprawę jakości życia.

Przebieg procesu leczenia Ortodontycznego

Pierwszym krokiem jest konsultacja. To wizyta, na której Ortodonta przeprowadza badanie, a podczas rozmowy ustala oczekiwania Pacjenta. Zleca, również wykonanie odpowiednich badań np. skanów 3D, badań obrazowych RTG, fotografii etc.. Po analizie dokumentacji i postawieniu odpowiedniej diagnozy Ortodonta przygotowuje indywidualny plan leczenia, uwzględniający często konieczne przygotowanie zębów Pacjenta do leczenia ortodontycznego.

Metody leczenia ortodontycznego

Efekty terapii możliwe są do osiągnięcia różnymi metodami. Aparat ortodontyczny będący narzędziem do osiągnięcia wspólnie wytyczonego celu, dobierany jest z uwzględnieniem potrzeb i możliwości finansowych Pacjenta. 

W Gabinecie OrtoArte leczymy przy pomocy aparatów:

 • Stałych :
  • metalowych(srebrne)
  • metalowych ICONIX (złote)
  • ceramicznych, porcelanowych (kolor zęba, mleczny)
  • kryształowych- przezroczyste
  • samoligaturujących (bez gumek)
 • Ruchomych (różne rodzaje)
 • Przeznaczonych dla dzieci montowanych na stałe w jamie ustnej- na czas leczenia (np. BiHelix, Orthorama, Hyrax, utrzymywacze przestrzeni, Łuk językowy, LipBumper itd.)

A także:

W Gabinecie OrtoArte Ortodoncją zajmuje się lek. dent. Marzena Lachowska-Misiak
Chcesz wiedzieć więcej o usługach o zakresie leczenia w Gabinecie OrtoArte, zapraszamy na stronę o zakresie leczenia.