Stomatologia Zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii obejmujący profilaktykę oraz leczenie zarówno ubytków próchnicowych jak i pochodzenia niepróchnicowego.

Jak zadbać o zęby, aby na długo zachować ich zdrowie i ładny wygląd?

W stomatologii zachowawczej ważna jest nie tylko perfekcyjna praca lekarza dentysty, ale również zaangażowanie Pacjenta. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest podstawową zasadą, która zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Na temat higieny i higienizacji więcej można znaleść na naszym blogu. Niestety nawet stosowanie perfekcyjnej higieny nie daje pełnej gwarancji, że w zębach nie pojawia się ubytki. Dlatego pod opiekę lekarza stomatologa warto oddać się już od najmłodszych lat. Gwarantuje to prawidłowy rozwój układu żucia i zdrowe zęby w wieku dorosłym. Bardzo ważne są również regularne kontrole w gabinecie dentystycznym. Pojawienie się choćby znikomych zmian powinno być zawsze sygnałem alarmowym oraz impulsem do umówienia się na wizytę. Nie leczona próchnica może bowiem powodować konieczność leczenia kanałowego, a w gorszym przypadku utraty zębów. Wiadomym jest, że nawet najlepsze uzupełnienie jest tylko sztucznym tworem i nigdy nie zastąpi w pełni naturalnego zęba pacjenta.

Warto umawiać się na przeglądy okresowe i wizyty kontrolne. W ramach stomatologii zachowawczej dentysta dokonuje przeglądu stanu uzębienia. W przypadku znalezienia ubytków leczy dotknięte próchnicą zęby. Leczenie to obejmuje oczyszczenie zęba z próchnicy, a następnie wypełnienie ubytku materiałem swiatloutwardzalnym. W niektórych przypadkach bardziej zaawansowanej próchnicy konieczne jest leczenie kanałowe.

Leczenie zachowawcze w Gabinecie OrtoArte odbywa się zawsze w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu leczymy bez bólu. Używamy wysokiej jakości materiałów do wypełnień, a ich szeroka gama kolorystyczna pozwala na idealne dopasowanie  do  koloru zęba pacjenta. Każde wypełnienie to dla nas wielkie artystyczne wyzwanie i małe dzieło sztuki. Nadajemy mu kolor i kształt perfekcyjnej anatomii, co uniemożliwia zauważenie różnicy miedzy wypełnieniem, a naturalnym zębem. Wszystkie zabiegi z zastosowaniem uzupełnień kompozytowych wykonujemy w powiększeniu co daje bezkompromisową jakość, precyzję  i wspaniałe efekty odwzorowania naturalnego zęba.

Stomatologia zachowawcza - ząb przed leczeniem
Przed Leczeniam
Stomatologia zachowawcza - ząb po leczeniu
Ten sam ząb po leczeniu

Leczenie kanałowe (endodontyczne )polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z jamy zęba ( tj . komory i kanałów korzeniowych)  a następnie na szczelnym ich wypełnieniu. 

Kanały
Każdy ząb w zależności od tego czy jest to siekacz, kieł, przedtrzonowiec czy trzonowiec posiada od jednego do kilku kanałów. 

Miazga zęba
Miazga zęba jest to tkanka wypełniająca komorę zęba i kanały korzeniowe, która zawiera naczynia odżywiające ząb oraz nerwy odpowiedzialne za percepcję bodźców zewnętrznych (w tym bólu). 

Istota leczenia kanałowego

W przypadku powtórnego leczenia kanałowego usuwany jest materiał wypełniający kanał. W kolejnym etapie następuje opracowanie kanałów metodami chemo-mechanicznymi (tj. dokładne oczyszczenie wewnętrznych ścian kanału, wypłukanie ich , odkażenie i osuszenie).

Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest szczelne wypełnienie kanałów na całej ich długości specjalnym materiałem. Pozwala to zapobiec wystąpieniu infekcji bakteryjnej i powikłań w postaci bólu czy zamian patologicznych w tkankach otaczających korzeń.

Wskazania do leczenia kanałowego

Konieczność leczenia kanałowego może nastąpić z różnych powodów. Do najczęściej występujących przyczyn leczenia z zakresu endodoncji należą: 

  • głębokie ubytki próchnicowe, 
  • głębokie ubytki nie próchnicowego pochodzenia, 
  • nieszczelne wypełnienia, 
  • pęknięcia, 
  • zapalenie komórek okołowierzchowych,
  • urazy zębów ( mechanicznych , termicznych itp. )

Objawy wskazujące na konieczność leczenia kanałowego

Do objawów , które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z endodontą należą:

  • tępy lub ostry ból zębów,
  • nadwrażliwość zębów na temperaturę,
  • powiększenie i ból węzłów chłonnych 
  • ból tkanki sąsiadującej z chorym zębem

Mikroskop znalazł zastosowanie w stomatologii od niedawna. Dzięki pracy w lupach stomatologicznych i pod mikroskopem lekarz dentysta może korzystać z powiększenia  i oświetlenia pola zabiegowego co umożliwia odnalezienie wcześniej niewykrywalnych gołym okiem struktur, umożliwia wizualizację kanałów korzeniowych, dostrzeganie przewężeń, obliteracji i perforacji oraz pęknięć korzeni, które mogą nie być widoczne nawet w badaniach rtg. Mamy możliwość dotarcia do bardzo trudnych odcinków kanałów korzeniowych pod kontrola wzroku i doświetlenie pola operacyjnego, co czyni leczenie bardziej przewidywalnym i efektywnym.