Higienizacja Zalecenia i Przeciwskazania

Poniżej zostały przedstawione Zalecenia i Przeciwskazania do zabiegów Higienizacji oraz Piaskowania.

Higienizacja Zalecenia i Przeciwskazania – Zalecenia pozabiegowe po zabiegu higienizacji

  • Nie należy pić i jeść przez 1 godzinę po zabiegu.( wyjątek stanowi czysta woda)
  • Przez 24 godziny należy stosować „białą dietę”, czyli unikać barwiących pokarmów(buraki, jagody), napojów (kawa, czarna herbata, coca-cola)oraz kwaśnych produktów spożywczych.
  • Po skalingu dziąsła mogą być podrażnione, mogą wystąpić dolegliwości bólowe przy jedzeniu i piciu. Wtedy należy zastosować płukankę leczniczą np. Eludril
  • Ze względu na występującą nadwrażliwość pozabiegową zębów należy stosować pasty i płukanki znoszące nadwrażliwość zębiny lub dodatkowo poddać się zabiegowi lakierowania zębów.
  • Skaling profilaktycznie wykonujemy co pół roku, a w przypadku chorób przyzębia częściej w zależności od potrzeby co 2-3 miesiące.
  • Po skalingu, do mycia zębów należy użyć nowej, zaleconej przez higienistkę szczoteczki do zębów
  • Dokładnie, minimum 2 dziennie należy myć zęby i dziąsła odpowiednią szczoteczką. Szczoteczka wyczyści 60% powierzchni Twoich zębów.
  • 1x dziennie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe przy użyciu nici dentystycznej z fluorem i/ lub szczoteczek międzyzębowych, co pozwoli usunąć resztki pokarmowe z pozostałych 40% powierzchni zębów;
  • W niektórych przypadkach może pojawić się niewielkie krwawienie dziąseł, które po kilku dniach przestrzegania higieny jamy ustnej samoistnie ustępuje.

Higienizacja Zalecenia i Przeciwskazania – Zalecenia po zabiegu fluoryzacji

  • Nie należy jeść i pić przez 1 godzinę
  • Najwcześniej po 12 godzinach po zabiegu można umyć zęby szczoteczką i pastą. Do tego czasu higienę jamy ustnej należy ograniczyć do płukania wodą.
  • Po zabiegu do końca dnia nie należy spożywać produktów kwaśnych takich jak owoce cytrusowe, soki, napoje gazowane oraz produktów o konsystencji lepkiej, które pozostają na powierzchni zębów typu jogurty: z owocami, banany, musli, herbatniki, biszkopty, chipsy, wafelki, karmel, toffi.
  • Ponieważ, u niektórych pacjentów aby zabiegi fluoryzacji były skuteczne muszą być powtarzane w konkretnych odstępach czasu, należy przestrzegać harmonogramu ich wykonania i zgłaszać się na wizyty w wyznaczonym terminie.

Higiena jamy ustnej

Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej .Higienistka dobiera indywidualnie dla pacjenta metodę higienizacji w domu. Uzupełnieniem domowej pielęgnacji naszych zębów są wizyty w gabinecie dentystycznym. Systematyczne wizyty kontrolne pozwalają na wykrycie nawet niewielkich zmian próchnicowych i ich wyleczenia, zanim próchnica obejmie sporą część tkanki zęba. Pamiętajmy, że duże wypełnienia osłabiają strukturę zęba i nawet wyleczony ząb jest bardziej podatny na uszkodzenia w porównaniu z zębem, którego w ogóle nie zaatakowała próchnica. Dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem leczenia ubytków próchnicowych.

Szczoteczka

Szczoteczkę powinno wymieniać się co trzy miesiące lub wcześniej, jeśli jej włosie jest zużyte i wygina się na zewnątrz. Zniszczone włosie nie usuwa dobrze nalotu nazębnego i mycie zębów jest nieefektywne.

Dieta

Chcąc zapobiec powstawaniu próchnicy, która jest częstą przyczyną innych chorób zębów, poza higieną jamy ustnej powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę. Zdrowa, zróżnicowana dieta ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia, w tym jamy ustnej. Słodycze, gazowane napoje, cukier, słone przekąski z dużą ilością węglowodanów (np. chipsy) należą do produktów próchnicotwórczych i powinno się ich unikać. Nie trzeba całkowicie z nich rezygnować, ale warto znacząco je ograniczyć, co korzystnie wpłynie nie tylko na stan jamy ustnej, ale również całego naszego organizmu. Warto natomiast zwiększyć ilość między innymi owoców, warzyw, nabiału, chudego mięsa, ciemnego pieczywa, czy ryb.

Higienizacja Zalecenia i Przeciwskazania- Przeciwskazania higienizacji

Jak niemal każdy zabieg stomatologiczny również higienizacji nie można przeprowadzać u każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są:
osteoporoza
opryszczka na ustach
ciąża (higienizację można przeprowadzać tylko w drugim trymestrze ciąży)
rozrusznik serca (u osób z tym urządzeniem skalingu nie można wykonać, wykorzystując ultradźwięki, gdyż mogą one zakłócić jego pracę. Zastosowanie innej metody rozwiązuje problem);
odklejanie siatkówki oka – tutaj podobnie jak w przypadku rozrusznika serca, użycie ultradźwięków podczas skalingu jest zabronione.

Higienizacja Zalecenia i Przeciwskazania- Przeciwwskazaniem piaskowania

Przeciwwskazaniem piaskowania są:
owrzodzenia i rany w jamie ustnej,
zaburzenia czynności płuc (np. pylica i astma),
uczulenie na któryś ze składników wykorzystywanych podczas zabiegu,

W przypadkach, gdy nawet chwilowa bakteriemia jest zagrożeniem dla zdrowia pacjenta, zabieg higienizacji trzeba przeprowadzić w osłonie antybiotykowej. Dotyczy to między innymi osób chorych na cukrzycę lub po przeszczepach narządów.

Higiena jamy ustnej, w okresie pomiędzy zabiegami higienizacji

Prócz zaleceń co do tego, jak dbać o zęby po higienizacji, a konkretnie tuż po jej wykonaniu, nie mniej ważne są te, które dotyczą czynności związanych z codzienną higieną jamy ustnej.
Być może masz już swój rytuał, związany z dbałością o zęby i dziąsła, ale nie rezygnuj z zaleceń, które otrzymasz w gabinecie stomatologicznym. Wykorzystaj je, by jeszcze lepiej zatroszczyć się o stan jamy ustnej. Mowa tu o doborze odpowiedniej szczoteczki do zębów i pasty oraz kolejności wykonywanych na co dzień czynności, czyli szczotkowania, nitkowania i płukania płynem do higieny jamy ustnej.
Zwróć też uwagę na spożywane pokarmy, w tym słodycze i przekąski. Przede wszystkim pamiętaj, by za każdym razem, przepłukać usta wodą, nie dopuszczając, by resztki jedzenia przykleiły się do zębów. Szybciej też dzięki temu, przywrócisz prawidłowe pH jamy ustnej.

Korzyści płynące z higienizacji

Na koniec kilka argumentów, które niech będą zachętą do regularnego poddawania się zabiegom higienizacji, dzięki której:
będziesz mógł dłużej cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami, -zmniejszysz ryzyko stanu zapalnego i krwawienia dziąseł, -zapobiegniesz paradontozie,
będziesz miał przyjemniejszy oddech,
zmniejszysz prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby serca, zawał, zapalenie płuc i zmiany miażdżycowe.
To bardzo dużo, jak na niewielki wysiłek z twojej strony i czas spędzony w gabinecie.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie poświęconej Profesjonalnej higienizacji.

W gabinecie OrtoArte higienizację prowadzą

Patrycja Narodzonek–Tyburska

Patrycja Narodzonek–Tyburska
Higienistka

Anna Zalewska

Anna Zalewska

Higienistka

Paulina Koziar

Paulina Koziar

Higienistka

Zapraszamy do zapoznania się z:

Umów się na wizytę na wizytę już dziś ! Rejestracja Online.