Higienistka Patrycja Narodzonek – Tyburska

Higienistka i Pielęgniarka Patrycja Narodzonek to higienista stomatologiczna z ogromną pasją do swojego zawodu. Na codzień pełna energii i optymizmu. Każdego pacjenta wita ze szczerym uśmiechem, pozytywnym nastawieniem i życzliwością.

„Zdrowie zębów zaczyna się od profilaktyki i świadomości, a dobre nawyki, sprawią, że piękny uśmiech pozostanie na całe życie!”

Higienistka Patrycja Narodzonek – Tyburska – edukacja

Ukończyła Warszawską Medyczną Szkołę Policealną na kierunku higienistka stomatologiczna. Na początku swojej nauki podjęła pracę jako asystentka stomatologiczna, poszerzając swoją wiedzę i umiejętności.

W trakcie nauki wzięła również̇ udział w IV Edycji Curriculum Higienistki Stomatologicznej organizowanej przez Polską Akademię Profilaktyki Stomatologicznej (PAPS). Miała możliwość dużego rozwoju i nauki pod okiem cenionych profesjonalistów z zakresu ortodoncji, periodontologii, chirurgii, implantologii, profilaktyki, wybielania, higienizacji, pierwszej pomocy w gabinecie stomatologicznym i ergonomii. Dało jej to solidną podstawę do samodzielnej pracy z Pacjentem.

Nadal sukcesywnie poszerza swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w szkoleniach, wykładach, konferencjach z zakresu profilaktyki stomatologicznej i higienizacji. Również w zakresie cyfrowych rozwiązań stosowanych w ortodoncji.

ChatGPT

Patrycja pasjonuje się pierwszą pomocą i wszystkim, co jest z nią związane, dlatego uzyskała certyfikat Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Ukończyła pielęgniarstwo na Warszawskiej Uczelni Medycznej. 

Higienistka Patrycja Narodzonek- Tyburska – praca w Gabinecie OrtoArte

W gabinecie OrtoArte zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej i higienizacji zgodnie z protokołem GBT (Guided Biofilm Therapy). Stosuje różne metody edukacji indywidualnej i grupowej w zakresie promocji zdrowia jamy ustnej, w tym prowadzi edukację i profilaktyczne przygotowanie Pacjentów do leczenia ortodontycznego.

Wykonuje wybielanie u Pacjentów Gabinetu OrtoArte, również we współpracy z lekarzem stomatologii estetycznej przygotowując Pacjentów do bondingu czy poprawiających estetykę uśmiechu. Solidna wiedza i doświadczenie z zakresu wybielania, pozawalają dobrać odpowiednio metodę indywidualnie dla Pacjenta.

Wykonuje zabiegi infiltracji płynną żywicą (ICON) w przypadku demineralizacji „białych plam czy nieestetycznych przebarwień na zębach Pacjentów.
Jako Cyfrowa Asystentka Ortodontyczna wykonuje cyfrowe skany uzębienia Pacjentów przed i po leczeniu oraz do przygotowania zaprojektowanych przez lekarza aparatów.
W codziennej pracy Higienistki Patrycja Narodzonek- Tyburska wykorzystuje, również fotografię stomatologiczną do lepszej komunikacji z Pacjentem.

Jako czynna asysta w ortodoncji i chirurgii, niejednokrotnie staje się „prawą ręką” lekarza 🙂

Profilaktyka Stomatologiczna 

Pod pojęciem profilaktyka kryją̨ się̨ zabiegi takie jak:

  • lakowanie – zabieg profilaktyczny, który zabezpiecza przed próchnicą̨ powierzchnie żujące zębów przedtrzonowych i trzonowych dzieci
  • fluoryzacja – polega na miejscowym dostarczaniu fluoru do szkliwa, nie dostarczając go jednocześnie do reszty organizmu. Jest to jeden z podstawowych zabiegów profilaktycznych w stomatologii. Trwa bardzo krótko, bo zaledwie kilka minut. Polega na pokryciu dobrze oczyszczonych uprzednio z kamienia zębów specjalną substancją zawierającą leczniczą dawkę̨ fluoru. Po naniesieniu na zęby użyta substancja zaczyna uwalniać fluor, który jest wbudowywany do struktury szkliwa.
  • instruktaż̇ higieny jamy ustnej – polega na nauce szczotkowania i nitkowania zębów. Doborze odpowiedniego rodzaju szczoteczki (manualnej, elektrycznej, sonicznej) oraz akcesoriów (irygatora, nitki, pasty, płukanki) do codziennej higieny jamy ustnej 

Higienizacja w protokole GBT

Guided Biofilm Therapy (GBT) jest modułowym protokołem nowoczesnej sesji profilaktycznej. Osiem oddzielnych modułów GBT można indywidualnie dostosować́ do danego zabiegu i stanu pacjenta, czy to podczas terapii wstępnej, czy przy leczeniu podtrzymującym. 

Guided Biofilm Therapy (GBT) to ustandaryzowany, usystematyzowany, oparty na analizie ryzyka i zorientowany na potrzeby pacjenta protokół profilaktyczny, który został stworzony na podstawie najnowszych odkryć naukowych i zaawansowanych technologii w celu skutecznego zarzadzania biofilmem. 

GBT zostało opracowane wspólnie przez EMS, Swiss Dental Academy (SDA), uniwersytety i różnych klinicystów. Oprócz skutecznego oczyszczania i wysokiego stopnia ochrony tkanek celem zabiegu jest maksymalizacja komfortu pacjenta i klinicysty. 

Przebieg zabiegu został dokładnie zbadany, jeżeli chodzi o technologię i materiały, a jego skuteczność́ została potwierdzona na podstawie dowodów. To samo dotyczy zadowolenia pacjenta z poszczególnych etapów:

  • Zabieg rozpoczyna się od przywitania pacjenta. Przeprowadzeniem obszernego wywiadu i badania wstępnego.
  • Wybarwienie briofilum w celu dokładnego określenia wskaźnika płytki nazębnej, aby zmotywować́ pacjenta i poprawić́ jego domową higienę̨ jamy ustnej oraz aby profesjonalnie i skutecznie usunąć́ biofilm. W celu ochrony twardych tkanek zęba tylko miejsca z widocznym zabarwieniem są poddawane zabiegowi. 
  • Zarzadzanie biofilmem – ponieważ̇ biofilm jest obecnie wyraźnie rozpoznany jako główna przyczyna najbardziej powszechnych chorób przyzębia, rozpoczynamy od naddziałowego i poddziąsłowego jego usunięcia poprzez piaskowanie.
  • Zarzadzanie zmineralizowanym kamieniem nazębnym – po piaskowaniu następuje ukierunkowane usuniecie naddziąsłowego i poddziąsłowego kamienia nazębnego. Skupiamy się tutaj bardzo na ochronie tkanek, tzn. usuwamy kamień́ naddziąsłowy tylko tam, gdzie jest on widoczny. Poddziąsłowo kierujemy się pomiarami periodontologicznymi i zgłębnikowaniem. 
  • Po przeprowadzonym zabiegu nakładamy na czyste szkliwo substancję zawierającą leczniczą dawkę̨ fluoru.
  • Umawiamy pacjenta na wizytę kontrolną i cały cykl wizyt w zależności od indywidualnych potrzeb 
  • pacjenta.