Implanty zębowe i korony na implantach są innowacyjnymi rozwiązaniami w stomatologii, które pozwalają na kompleksową odbudowę brakujących zębów.
Implant dentystyczny składa się z trzech głównych elementów:
Pierwszym krokiem jest konsultacja z implantologiem. Chirurg podczas badania ocenia warunki w jamie ustnej oraz ogólny stan zdrowia Pacjenta. Podczas wywiadu uzyskuje informacje na temat przyjmowanych leków, przebytych chorób, towarzyszących schorzeń ogólnych, alergii i nałogów, a także ustala z Pacjentem oczekiwania związane z zabiegiem implantacji. Następnie analizując wynik tomografii komputerowej, ogląda tkanki kostne, położenie sąsiednich zębów oraz struktur anatomicznych. Planuje rodzaj implantu, jak również ocenia konieczność wykonania zabiegów dodatkowych np. przeszczepu tkanek miękkich (FGG) czy augmentacji (odbudowy) tkanki kostnej. Na koniec omawia szczegóły dotyczące etapów leczenia i orientacyjne koszty zabiegu.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Implantolog po nacięciu dziąsła wykonuje otwór w kości szczęki lub żuchwy, w który wprowadzany jest tytanowy implant. Następnie chirurg zszywa dziąsło, zasłaniając implant na czas gojenia oraz przekazuje szczegółowe zalecenia pozabiegowe. Po ok. 7-10 dniach zdejmowane są szwy.
Po zabiegu implant potrzebuje czasu na zrośnięcie się z kością w procesie zwanym osteointegracją. Proces ten trwa zazwyczaj 3-6 miesięcy. W tym czasie implant tworzy trwałe połączenie z ciałem.
Po zakończeniu procesu integracji implantu z kością, chirurg nacinając dziąsło odsłania implant, do którego przykręca śrubę gojącą. Śruba gojąca ma za zadanie wytworzyć w dziąśle kształt pasujący do przyszłej korony protetycznej.
Po upływie ok. 3 tygodni na wizycie pobierane są skany 3D i dobierany jest odpowiedni kolor przyszłej korony. Na podstawie skanów i informacji przekazanych przez lekarza, w pracowni protetycznej wykonywana jest korona.
Na kolejnym spotkaniu Lekarz przykręca koronę do implantu, tworząc trwałe uzupełnienie brakującego zęba.
Po zakończeniu odbudowy Pacjent powinien regularnie odwiedzać dentystę, dbać o higienę jamy ustnej i przestrzegać zaleceń dotyczących utrzymania zdrowia implantu.
Proces wstawienia implantu zębowego może być różny w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, stopnia skomplikowania przypadku oraz zastosowanej technologii. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń pozabiegowych, co zapewni sukces całej procedury.
Odpowiednia higiena i opieka nad implantami zębowymi są kluczowe dla zachowania ich trwałości i uniknięcia ewentualnych problemów. Oto kilka zasad dotyczących dbania o implanty zębowe:
Unikaj nadmiernego obciążenia implantów poprzez unikanie gryzienia twardych pokarmów, jak np. orzechy.
Zgodnie z zaleceniami lekarza, wykonuj badania radiologiczne (np. zdjęcie pantomograficzne, tomografię komputerową) w celu monitorowania stanu implantów.
Informuj swojego lekarza stomatologa o wszelkich zmianach w stanie zdrowia ogólnego, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki, które mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej.
Zalecane jest regularne profesjonalne czyszczenie implantów w gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia złogów nazębnych (kamienia i osadów).