ICON

Zabieg przy użyciu żywicy ICON, polega na nieinwazyjnej naprawie zdemineralizowanego szkliwa. Wypełnia on lukę pomiędzy profilaktyką, a leczeniem zachowawczym z zastosowaniem klasycznych wypełnień kompozytowych (tzw. „plomb”). Ta innowacyjna metoda może być stosowana do estetycznego leczenia zębów z białymi plamami, w szczególności z przodu- co znacząco wpływa na wygląd uśmiechu.

ICON - Przed i po zabiegu

Demineralizację można zniwelować/ wyleczyć na kilka sposobów:

  • Najczęściej procedura rozpoczyna się od wybielania- w  niezbyt zaawansowanych przypadkach może być to jedyne działanie
  • Terapia łączona-  wybielanie w połączeniu z infiltracją żywicą ICON
  • Infiltracja żywicą ICON- jako samodzielna procedura
  • Wybielanie, infiltracja żywicą ICON oraz dodatkowe pokrycie kompozytem – głównie w MIH (hipomineralizacja szkliwa trzonowcowo-siekaczowa- czyli niski poziom mineralizacji szkliwa)
  • W bardzo skomplikowanych przypadkach rozwiązaniem są licówki lub/i inne prace protetyczne.

Dlaczego wybielanie?

Czasami sam zabieg wybielania wystarcza do ujednolicenia koloru szkliwa i nieestetyczne białe plamy mamy „z głowy”.  Jeżeli jednak to nie wystarczy do ich zredukowania, możemy wprowadzić kolejny etap jakim jest zabieg z użyciem preparatu ICON.

Na czym polega zabieg z użyciem żywicy ICON?

To zabieg leczenia próchnicy wczesnej- plam demineralizacji czy inaczej odwapnień. Zabieg ten, nie wymaga znieczulenia i może być przeprowadzony na jednej wizycie.

Preparat ICON to specjalistyczna żywica, która wnikając w uszkodzoną tkankę na zasadzie infiltracji wypełnia „puste”  miejsca w szkliwie.

Zabieg składa się z trzech kroków:

  1. Wytrawienie uszkodzonej warstwy szkliwa- usuwa przebarwienie
  2. Wysuszeniu specjalnym preparatem
  3. Infiltracja żywicą, która przenikając do głębszych warstw blokuje możliwość przenikania kwasów kriogennych (próchnicotwórczych), wzmacniając szkliwo.

ICON sprawia, że wcześniej mocno odróżniające się od zdrowego szkliwa, białe plamy, przestają być widoczne, co znacząco wpływa na poprawę estetyki.

ICON – Kilka ważnych informacji!

Drogi Pacjencie!

Jeżeli masz białe plamy, zastanawiasz się nad zabiegiem ICON, jednak nie chcesz mieć wybielanych zębów jest to możliwe (choć nie rekomendujemy tego).

Nie rekomendujemy samej procedury ICON, bez wybielania ponieważ:

  • zęby bez zabiegu wybielania, po zastosowaniu preparatu ICON mogą wydawać się ciemniejsze, jest to złudne wrażenie optyczne, ponieważ białe plamy optycznie rozjaśniają kolor zęba, a  Infiltrant – żywica, łączy się z kolorem tkanki okalającej ząb.
  • po zabiegu ICON jest ryzyko, że zęby, na które był nałożony preparat ICON, nie wybielą się. Więc nie możemy zagwarantować, że później podjęta próba wybielania się powiedzie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na stronie producenta preparatu.

Zabiegi te w Gabinecie OrtoArte wykonuje nasza Dyplomowana Higienistka Patrycja Narodzonek.